Nova Opel Corsa-e osvojila Zlatni volan 2020

Potpuno električna Corsa–e osvojila je jednu od najvažnijih nagrada u nemačkoj automobilskoj industriji - Zlatni volan 2020 i nastavila pobednički niz nove Opel Corse

    foto: OPEL
    Podeli
  • params['siteURL'] . '/uploads/gallery-images/' . $articleGallery[$index] ?> mainImage->description ?> params['siteURL'] . '/uploads/gallery-images/' . $articleGallery[$index] ?> mainImage->description ?> params['siteURL'] . '/uploads/gallery-images/' . $articleGallery[$index] ?> mainImage->description ?> params['siteURL'] . '/uploads/gallery-images/' . $articleGallery[$index] ?> mainImage->description ?>




Corsa-e sprečila je teške rivale da odnesu prvu nagradu u kategoriji malih automobila tako što je zadivila stručnjake i čitaoce “Auto Bilda” i “Bild am Sonntaga” kao i kupce.

Michael Lohscheller

-Opel je električan, a naša nova Opel Corsa-e je najbolji dokaz. To pokazuje da električni automobil danas može biti ne samo dinamičan i praktičan, već i pristupačan za sve. Ponosni smo na način na koji je Corsa-e ubedljiva prema svima - našim kupcima, čitaocima Auto Bilda i Bild am Sonntaga, kao i prema stručnom žiriju i poznatim ličnostima - kaže izvršni direktor Opela Michael Lohscheller.

Ukupno 3.221 poena

Kao i obično, pobednici su morali da uklone dve prepreke na putu do pobede. Prvo su čitaoci Auto Bilda i Bild am Sonntaga izabrali svoja tri favorita u svakoj kategoriji za finale. Žiri novinara, trkačkih vozača i automobilskih stručnjaka potom je testirao svakog finalistu na trkalištu DEKRA-Lausitzring, koristeći kriterijume zasnovane na test metodi Auto Bilda. Sa ukupno 3.221 poena, nova Opel Corsa-e je na kraju savladala jaku konkurenciju „malih automobila“ Hyundaija i20 kao drugog i VW e-Up-a kao trećeg, sa prednošću od više od 140, odnosno 430 bodova.

Električna mobilnost u najboljem svetlu

Sa 136 KS i 260 Njutna metara obrtnog momenta od prvog pritiska gasa, Corsa-e nudi vrhunsku električnu pokretljivost. S dometom do 337 kilometara prema WLTP standardu, okretni petosed je pogodan za svakodnevnu upotrebu. Koristeći jednosmernu struju od 100 kW, baterija od 50 kWh može se brzo napuniti do 80 posto za 30 minuta. Corsa-e je spremna za sve opcije punjenja - putem zidne kutije, brzog punjenja ili kabla za kućne utičnice.

Osnovni model Corsa-e već nudi automatsku klimu sa daljinskim upravljačem, električnom parkirnom kočnicom i pokretanjem bez ključa, Apple CarPlay i Android Auto kompatibilni multimedijalni radio sa 7-inčnim ekranom u boji osetljivim na dodir, OpelConnect Services i digitalnim kokpitom. Sistemi kao što su upozorenje na frontalni sudar sa automatskim kočenjem u nuždi i otkrivanjem pešaka, pomoć pri zadržavanju u traci, prepoznavanje saobraćajnih znakova i inteligentni tempomat takođe su uključeni bez dodatnih troškova.

Najbolje prodavan u segmentu malih automobila

„Zlatni volan“ sada zauzima počasno mesto u novom ormariću trofeja Corse. Žiri AUTOBEST-a već je proglasio najprodavaniji mali automobil Best Buy Car of Europe 2020. U Nemačkoj je Corsa pobedila u kompaktnoj kategoriji Company Car of the Year. Auto Bild i Computer Bild uručili su Connected Car Award 2019 novom Opelovom modelu. Corsa-e je Opelov 18. pobednik „Zlatnog volana“, nastavljajući dugu tradiciju.

1978 - Opel Senator A - Prvi “Zlatni volan”

1978. godine marka sa munjom osvojila je svoj prvi „Zlatni volan“ sa Opel Senatorom. Predstavljen na IAA u septembru 1977. godine, Senator je naslednik legendarnih modela Kapitan, Admiral i Diplomat i bio je Opelov vodeći brod do konačnog pramca 1993. Senator iz 1978. godine bio je dostupan sa tri različita motora - 2,8-litarskim motorom sa 140 KS, 3.0-litarski agregat sa 150 KS i vrhunski 3.0-litarski motor sa 180 KS.

1979 - Opel Kadett D - Nagrađivano svemirsko čudo

Godinu dana kasnije, Opel se vratio na vrh. Kadett D iz 1979. godine bio je prvi Opelov automobil kompaktne klase sa pogonom na prednje točkove i osvojio je drugi „Zlatni volan“. Zahvaljujući poprečnim motorima, putnicima je pružio dovoljno prostora uprkos kompaktnim dimenzijama i bio je 126 mm kraći od svog prethodnika. Pored toga, Kadett je dobio i nove motore sa bregastom osovinom iznad glave. Četvorocilindrični 1,3-litarski OHC motor generisao je 60 KS ili 75 KS. Pored prostranog karavana sa zapreminom do 1.425 litara, Opel je ponudio dve različite verzije fastback-a. U januaru 1983. godine usledio je sportski Kadett GTE, sa najvećom brzinom od 187 km/h i opremljen 1,8-litarskim četvorocilindričnim motorom koji je razvijao 115 KS.

1981 - Opel Ascona C - Dobre stvari dolaze iz tri dela

Godine 1981. je na red došla Opel Ascona C da kući donese nagradu za proizvođača automobila sa sedištem u Russelsheimu. To je bio prvi Opelov automobil srednje klase sa pogonom na prednje točkove i bio je dostupan kao nečbek i karavan. Raspon pogonskih agregata za Asconu C sastojao se od benzinskih motora od 1,3 do 1,6 litara i 1,6-litarskog dizel agregata.

1982 - Opel Corsa A - Mali auto, veliki uticaj

Samo 12 meseci kasnije, 1982. godine, potpuno novi Opelov model odneo je nagrade „Zlatni volan“ - Corsa A. Opelov prvi mali automobil ikada je imao bliske proporcije u kratkoj dužini od samo 3,62 metra. Imao je hrabre, rasplamsane lukove točkova poput reli automobila i izuzetno nizak koeficijent otpora od 0,36, što je verovatno bilo rekordno za njegovu klasu. Corsa A je dizajnirana da privuče posebno porodičnog čoveka. Vrhunac je bila Corsa GSi od 98 KS. Dvovratni hečbek proširen je 1985. godine dodavanjem popularnog modela sa pet vrata. Corsa A je postala visoko cenjeni najprodavaniji proizvod sa 3,1 milion proizvedenih primeraka.

1984 - Opel Kadett E - Još jedan u nizu pobednika

Pet godina nakon što je prvi put osvojio „Zlatni volan“, Kadett je ponovo zauzeo pol poziciju sa novom generacijom lansiranom 1984. Drugi Kadett sa pogonom na prednje točkove, napravljen od 1984. do 1991. godine, bio je apsolutni pobednik i takođe je osvojio nagradu za automobil godine 1984. godine. Pored toga, Kadett je ocenjen kao prvak u aerodinamici. Sportski GSi, sa otporom od 0,30, zapanjio je stručnjake, pa je čak i normalna kompaktna limuzina postigla senzacionalnu vrednost od 0,32. Ukupno je šampion prodat 3,78 miliona puta.

1987 - Opel Senator B - Mirnoća motora

Opel Senator B takođe je uspeo da ponovi uspeh svog prethodnika. Zasnovan na pogonu na zadnje točkove Opel Omega, novi vodeći automobil uglavnom je dolazio sa šestocilindričnim motorima, a prednjačio je glatki 3-litarski linijski motor sa 156 KS. Mogli biste da postavite novčić na njegovu ivicu u motornom prostoru i novčić ne bi pao dok motor radi. Kasnije je predstavljena verzija 6-cilindričnog motora sa 4 ventila sa promenljivim usisnim sistemom Dual-Ram i obilnih 204 KS.

1990 - Opel Calibra - Atleta koji sija

Pravi šampion je 1990. godine osvojio „Zlatni volan“. Kupe koji oduzima dah sa rekordnim koeficijentom otpora od 0,26! Calibra je bila dostupna sa snažnim motorima snage od 115 KS do 204 KS. Opel Calibra Turbo sa pogonom na sve točkove i ubrzanjem od 0 do 100 km/h za samo 6,8 sekundi bio je šlag na torti. V6 motor sa 170 KS zaokružio je ponudu. U automobilskom sportu, Calibra V6 je osvojila krunu za putničke automobile uzevši ITC 1996.

1994 - Opel Omega B - Veliki auto uzima zlato

Drugo izdanje Omege ostavilo je poseban utisak na žiri. Dinamičan dizajn, velika količina prostora i novi V6 motori sa novim glavama cilindra i do 210 KS impresionirali su stručnjake. Novi sistemi vazdušnih jastuka obezbedili su visok nivo sigurnosti za sve putnike. Karavanska verzija ponosila se beskrajnim kapacitetom utovara, što ga je činilo idealnim automobilom za porodice i zanatlije, dok je limuzinska verzija ocenjena kao reprezentativna poslovna limuzina.

1995 - Opel Vectra B - Ogledalo na vratima

Najupečatljivija karakteristika Opel Vectre bili su aerodinamično oblikovani retrovizori na vratima koji su činili harmonično jedinstvo sa prednjim delom automobila - svojstvu kojem žiri „Zlatnog volana“ jednostavno nije mogao da odoli. Vectra je takođe pobedila zbog svojih novih i efikasnih benzinskih motora snage od 1,6 do 2,6 litara koji imaju snagu između 75 KS i 170 KS. Na ostalim mestima, svoj prvi nastup proslavili su dizel motori sa direktnim ubrizgavanjem zapremine od 1,7 do 2,2 litra, koji pružaju uzornu potrošnju.

1999 - Opel Zafira A - brza promena sa 7 sedišta

Ko je to izmislio? Opel! Da, kompaktni kombi koji se od kompletnog sedmoseda u trenu može pretvoriti u transporter sa impresivnom maksimalnom zapreminom tereta (maks. 1.700 litara) (za samo 15 sekundi!) Bez uklanjanja ijednog sedišta, predstavlja Russelsheim-ovu zamisao. Formula se zove Flek7 i pomogla je Zafiri da osvoji „Zlatni volan“ 1999. godine. Zahvaljujući genijalnom konceptu, sedišta nestaju na podu vozila kada je to potrebno. Fleksibilno svemirsko čudo impresionira i kompaktnim dimenzijama i izvanrednom dinamikom vožnje.

2002 - Opel Vectra C - Glavni električar

Treća generacija Vectre uspešno je odbranila titulu, osvajanjem još jednog zlata. Novi automobil srednje klase ušao je u elektronsko doba, povezao je svoje sisteme preko CAN (Controller Area Network) magistrale umesto preko kablovskog snopa i isporučivao se sa elektrohidrauličkim servo upravljačem. Snage benzinskih i dizel motora kretale su se od 100 KS do 280 KS sa zapreminama od 1,6 do 3,2 litara. Godine 2004. Opel je Vectru takođe opremio aktivnim vešanjem IDS Plus sa kontinualnom kontrolom prigušenja (CDC), što je obezbedilo prilagođavanje zaklopki trenutnoj situaciji u vožnji.

2005 - Opel Zafira B - Kompletiranje zlatne desetke

Zafira druge generacije nastavila je da postavlja standarde daljim razvojem sistema sedišta Flex7 i ponovo je osvojila „Zlatni volan“. Štaviše, klasifikovan je i kao najbrži kombi na planeti kada je verzija OPC sa 240 KS završila krug na Nurburgring Nordschleife za 8:54:38 minuta. 240 moćnih konja ispod poklopca motora i izvanredan sistem upravljanja performansama pomogli su postići ovo vreme rekordnih rezultata.

2009 - Opel Astra J - Kompaktan dizajnerski komad

Godine 2009. Astra J, pravi dizajnerski komad, krenuo je stopama svemirskog čuda Kadett D i šampiona aerodinamike Kadett E, obezbeđujući treću Opelovu titulu kompaktne klase „Zlatni volan“. Astra je sledila Opelovu novu filozofiju dizajna „skulpturalna umetnost u susret nemačkoj preciznosti“. Pored toga, Astra J je došla sa modernim sistemima za pomoć kao što su Opel Eie i AFL + sistem farova koji se mogu videti iza ugla. Prilagodljiva tehnologija FlexRide pomogla mu je da se prilagodi prevladavajućoj situaciji u vožnji, a putnici na prednjim sedištima mogli su da uživaju u vožnji na sedištima sa AGR sertifikatom (kampanja za zdravlje leđa).

2010 - Opel Meriva B - Pametan i kompaktan

Mali brat Zafire je 2012. godine osvojio zlato sa Merivom B, podvlačeći stručnost Opelovog kombija. Žiri se uverio u svestrani sistem zadnjih sedišta FlexSpace i inovativan sistem zadnjih vrata sa zadnjim šarkama. FlexDoors omogućavaju lak pristup dečijim sedištima pozadi i obezbeđuju udoban ulaz i izlaz visokim putnicima. Portfelj motora pružao je dovoljnu snagu dok je smanjio potrošnju zahvaljujući smanjenju veličine i turbo punjenju. Snage su se kretale od 75 KS do 140 KS.

2012 - Opel Zafira Tourer - Salon na točkovima

Zafiru je pratio premium partner u Zafiri Tourer i odmah je osvojila još jedan „Zlatni volan“. Pored fleksibilne unutrašnjosti, nova zvezda impresionira udobnošću dnevnog boravka, panoramskim staklenim krovom i inovacijama kao što su radarska kontrola brzine i naglašeno upozorenje o frontalnom sudaru.

2015 - Opel Astra K - Kvantni skok

Astra trenutne generacije zasnovana je na potpuno novoj laganoj arhitekturi vozila, pokreće je isključivo ultramoderni motor i omogućava izvanrednu povezanost putem integracije pametnih telefona i ličnog asistenta za povezivanje i servis OnStar. Astra takođe nastavlja Opelovu tradiciju uvođenja karakteristika prethodno poznatih samo iz viših segmenata u kompaktni segment. Sve ovo rezultiralo je „Zlatnim volanom“ 2015. godine.

2017 - Opel Ampera-e - Šampion u autonomiji

Opel Ampera-e svoju konkurenciju ostavlja na mestu svojim ubrzanjem nalik sportskom automobilu i daleko najdužim električnim dometom u svom segmentu. Jednim punjenjem litijum-jonske baterije od 60 kWh meri se rastojanje do 520 kilometara u skladu sa novim evropskim ciklusom vožnje (NEDC). A Opel Ampera-e takođe impresionira kada se testira približi profilu brzine definisanom u WLTP standardu: Na osnovu ovog razvojnog testa, inženjeri procenjuju kombinovani opseg WLTP od 380 kilometara. Ampera-e ubrzava od 0 do 50 km/h za samo 3,2 sekunde. Pored toga, Ampera-e dugačka 4,16 metara takođe nudi dovoljno prostora za do pet putnika, plus prtljažni prostor od 381 litra (1.274 litra kada se sedišta sklope) - smeša vredna zlata.

2020 - Opel Corsa-e - Električni bestseler

Sa šestom generacijom Corse najprodavaniji mali automobil postao je električni. Zahvaljujući 50kWh bateriji, Corsa-e može preći do 337 kilometara sa jednim punjenjem (prema ciklusu WLTP) i zato je pogodan za svakodnevnu upotrebu. Ima prostora za do pet putnika, a početna verzija već sadrži brojne visokotehnološke sisteme pomoći. Sve po atraktivnim cenama, počevši od oko 20.000 evra (u Nemačkoj, uključujući podsticaje). Opel električnu mobilnost čini pristupačnom.

Komentari(0)

sortiraj