Stellantis sprovodi strategiju za poluprovodnike kako bi obezbedio sigurnost snabdevanja

Poluprovodnici su ključni element performansi, bezbednosti i funkcionalnosti za korisnike Stellantis vozila danas, kao i za nove, najmodernije STLA platforme i tehnologije za BEV vozila

    foto: Stellantis
    Podeli




Kako se potražnja automobilske industrije za poluprovodnicima povećava, Stellantis će sprovoditi multidimenzionalnu strategiju osmišljenu da obezbedi i upravlja dugoročnim snabdevanjem mikročipova od vitalne važnosti. Razvijena od strane međufunkcionalnog tima, strategija je kreirana koristeći strogo vođene procene želja kupaca po pitanju visokotehnoloških funkcionalnosti i jasne usmerenosti na ostvarivanje ciljeva datih u planu „Dare Forward 2030“ grupe Stellantis.

Ova obimna strategija, koja se stalno usavršava, uključuje:

-uspostavljanje baze podataka za poluprovodnike kako bi se obezbedila potpuna transparentnost sadržaja poluprovodnika

-procenu sistemskih rizika kako bi se izbegli i proaktivno uklanjali delovi starije generacije

-dugoročno predviđanje budućih nivoa potražnje za čipovima radi planskog sklapanja ugovora sa proizvođačima čipova i poluprovodnika

-uvođenje i sprovođenje Zelene liste kako bi se smanjila raznovrsnost čipova i - u slučaju budućih nestašica čipova - kako bi Stellantis kontrolisao raspodelu i kupovinu ključnih delova kod proizvođača čipova i dugoročno obezbeđivanje snabdevanja čipovima.

Stellantis je počeo da sarađuje sa strateškim dobavljačima poluprovodnika poput kompanija Infineon, NXP® Semiconductors, onsemi i Qualcomm, kako bi dodatno unapredio svoje nove, najmodernije STLA platforme i tehnologije. Takođe, Stellantis sarađuje sa kompanijama aiMotive i SiliconAuto kako bi razvio sopstvene poluprovodnike u budućnosti.

-Efikasna strategija za poluprovodnike zahteva duboko razumevanje poluprovodnika i industrije poluprovodnika - rekao je Maksim Pikat, glavni direktor nabavke i lanca snabdevanja (Chief Purchasing and Supply Chain Officer) u Stellantisu . - Imamo stotine različitih poluprovodnika u našim vozilima. Izgradili smo sveobuhvatni ekosistem kako bismo smanjili rizik da se naše proizvodne linije zaustave zbog jednog nedostajućeg čipa. Istovremeno, ključne sposobnosti vozila zavise direktno od inovacija i performansi pojedinačnih uređaja. SiC MOSFET povećavaju domet naših električnih vozila, dok je računarska snaga SoC kola ključna za korisničko iskustvo i bezbednost.

Do danas, Stellantis je stupio u direktne sporazume za poluprovodnike, sa ukupnom vrednošću otkupa od preko 10 milijardi evra do 2030. godine. Sporazumi o nabavkama pokrivaju razne vrste mikročipova od vitalne važnosti, uključujući Silicijum karbid (SiC) MOSFET (tranzistore), koji su ključni za EV gamu.

Mikrokontroler (MCU), ključni deo računarskih zona električne arhitekture STLA Brain. Sistem na čipu (SoC), gde su performanse od ključne važnosti za jedinice računarstva visokih performansi (HPC), koje omogućavaju rad sistema za informacije i zabavu, kao i funkcija za pomoć pri vožnji.

Poluprovodnici igraju ključnu ulogu u vozilima koja pokreću transformaciju Stellantisa u kompaniju za tehnologije održive mobilnosti, kao što je opisano u planu „Dare Forward 2030“. To uključuje karakteristike i funkcije u STLA globalnim platformama (Small/Medium/Large/Frame) i neprekidnu povezanost, daljinsko ažuriranje, i fleksibilnu električnu/elektronsku arhitekturu orijentisanu na usluge, koja je osnova za STLA Brain, STLA SmartCockpit i STLA AutoDrive platforme zasnovane na veštačkoj inteligenciji.

Komentari(0)

sortiraj