Tri domaće predstave na 57. Bitefu

Ovogodišnje izdanje Bitefa, 57. po redu, biće održano od 3. do 10. Oktobra, pod sloganom „Snago, ne pristaj da budeš nečija”

    foto: BEOINFO
    Podeli




Publika festivala biće u prilici da u glavnom programu pogleda devet predstava koje stižu iz Nemačke, Litvanije, Mađarske, Švedske, Grčke, Burkine Faso, Belgije i Srbije. Festival su tradicionalno podržali Sekretarijat za kulturu Grada Beograda i Ministarstvo kulture Republike Srbije, kao i Delegacija Evropske unije u Srbiji, Gete institut, Ambasada Savezne Republike Nemačke i Ambasada Grčke.

Predstave „Božanstvena komedija”, „Želja da se napravi čvrsta istorija završiće se neuspehom” i „Kao i sve slobodne đevojke” biće izvedene u glavnom programu. Nadovezujući se na prethodno izdanje Bitefa, kao i na praksu koju je uveo prethodni umetnički direktor festivala Ivan Medenica, publiku će u ovogodišnji Bitef uvesti predstava – prolog. U pitanju je „Božanstvena komedija”, u režiji Franka Kastorfa, koja će na sceni „Olivera i Rade Marković” Beogradskog dramskog pozorišta biti izvedena 3. oktobra od 18 časova, prenosi Beoinfo.

Pored pomenute predstave, u takmičarskom delu programa publika Bitefa biće u prilici da u petak, 6. oktobra, pogleda čak dve domaće predstave. Od 18 časova u Bitef teatru biće izvedena predstava „Želja da se napravi čvrsta istorija završiće se neuspehom”. Delo autora i koreografa Igora Koruge, u produkciji Stanice – Servisa za savremeni ples, bavi se kompleksnim pitanjem pozicije savremenog plesa u Srbiji. Ovo pitanje se dodatno usložnjava kada se u obzir uzme to da u Srbiji ne postoji institucionalni okvir čuvanja, tj. arhiviranja savremenih plesnih praksi.
Od 20 časova na sceni „Mira Trailović” Ateljea 212 biće izvedena predstava „Kao i sve slobodne đevojke”, nastala u produkciji tog pozorišta, a prema tekstu Tanje Šljivar i u režiji Selme Spahić. Predstava je inspirisana istinitom pričom o sedam trinaestogodišnjih devojčica koje su ostale trudne na školskoj ekskurziji i na hrabar i originalan način bavi se temom tinejdžerske seksualnosti, otvarajući brojna pitanja na koja društva u regionu odbijaju da daju odgovor. Sve informacije, kako o glavnom tako i pratećim programima festivala, mogu se pronaći na zvaničnom sajtu festivala, kao i putem društvenih mreža Fejsbuk i Instagram.

Komentari(0)

sortiraj